Má užívanie kreatínu nejaký vplyv na mozog?

Kreatín je vo svete fitness jedným z najznámejších účinných doplnkov na zlepšenie fyzického výkonu, podporu rastu svalov a rýchlejšiu regeneráciu. V posledných rokoch sa však začína stále viac hovoriť o tom, že kreatín nemusí byť prínosný len pre svaly, ale aj pre mozog. Poďme sa na to spoločne pozrieť!

Čo je kreatín a ako funguje v tele?

Na úvod si poďme vôbec povedať, čo to kreatín je. Kreatín je prirodzená látka vyskytujúca sa v tele. Tvorí sa najmä v pečeni a obličkách a následne sa ukládá v svaloch aj v mozgu. V svaloch slúži ako okamžitý zdroj energie, vďaka čomu pomáha zvyšovať silu a výbušnosť.

V predchádzajúcom článku: Kreatín: Najlepší doplnok pre silu a vytrvalosť? Výhody a nevýhody, nájdete podrobnejšie informácie o jeho účinkoch aj v rámci športu.

Zaujímavé ale je, že kreatín hrá kľúčovú úlohu aj v mozgu. Čo tam robí? Pomáha zásobovať nervové bunky energiou, čo sa môže prejaviť na mentálnom výkone, sústredení aj nálade.

Aký má kreatín vplyv na mozog?

Mnoho ľudí považuje kreatín iba za doplnok stravy, ktorý slúži na zvýšenie športového výkonu alebo urýchlenie rastu svalov, pričom jeho účinky presahujú hranice fitness sveta. Rovnako ako svaly, tak aj mozog potrebuje neustály príjem energie, a práve v mozgu môže hrať kreatín dôležitú úlohu.

Medzi jeho najčastejšie uvádzané prínosy patria:

1. Zlepšenie krátkodobej pamäti

Kreatín môže pomôcť zlepšiť schopnosť uchovávať a spracovávať nové informácie, najmä ak je mozog zaťažený, napr. pri nedostatku spánku.

Vegetariáni majú často nižšiu hladinu kreatínu, pretože ho neprijímajú z mäsa. Štúdia publikovaná v Psychopharmacology zistila, že suplementácia 5 g kreatínu denne po dobu 6 týždňov výrazne zlepšila pracovnú pamäť a schopnosť riešiť úlohy u vegetariánov.

2. Zvýšená odolnosť proti mentálnej únave

Mentálna únava prichádza po dlhom sústredení, strese alebo nedostatku spánku. Kreatín tu pomáha tým, že zvyšuje dostupnosť energie pre nervové bunky, čím oddiaľuje únavu a vyčerpanie.

Štúdia z Journal of Sleep Research ukázala, že kreatín pomáha zlepšiť reakčné časy, bdelosť a náladu po 24 hodinách bez spánku. Testovaní jedinci podávali výrazne lepšie mentálne výkony než tí, ktorí kreatín neužívali.

3. Rýchlejšia reakčná doba

Reakčná doba nie je len dôležitá v športe, ale najmä v bežnom živote, napr. v stresových situáciách alebo pri šoférovaní auta. Suplementácia kreatínom môže zlepšiť schopnosť rýchlo reagovať na podnety, čo súvisí s lepšou funkciou nervových dráh a vyššou dostupnosťou energie pre rýchle mozgové procesy.

Napríklad štúdia publikovaná v Neurotherapeutics ukazuje, že kreatín môže pôsobiť ako antioxidant a ochrániť bunky pred oxidačným stresom.

4. Lepšia schopnosť sústrediť sa v náročných situáciách

Schopnosť „udržať myšlienky na uzde“ je čím ďalej dôležitejšia a v súčasnom vyrušovaní alebo multitaskingu býva koncentrácia slabšia. Kreatín pomáha stabilizovať pozornosť, najmä v podmienkach psychického stresu, časového tlaku alebo pri spánkovom deficite.

Podľa štúdie z American Journal of Psychiatry u žien s depresiou viedlo užívanie kreatínu v kombinácii s antidepresívami k rýchlejšiemu zlepšeniu nálady než samotná medikácia.

Kedy má kreatín na mozog najväčší efekt?

  • Pri spánkovom deficite alebo vyčerpaní
  • U ľudí s nízkym príjmom kreatínu (vegetariáni, vegáni)
  • Pri intenzívnom štúdiu alebo mentálnej námahe
  • U starších osôb ako prevencia kognitívneho úpadku
  • U ľudí s neurologickými ochoreniami

Odporúčané produkty na podporu mozgu aj výkonu

Ak hľadáte kvalitnú formu kreatínu, vhodnú nielen pre fyzický, ale aj mentálny výkon, odporúčame vyskúšať:

NutriMax Pure Creatine Monohydrate – Zlatá klasika aneb čistý kreatín monohydrát bez prísad, ideálny na každodenné doplnenie zásob energie pre mozog aj svaly. 

BrainMax Lauf Preworkout s kofeínom – Kombinácia kreatínu, kofeínu, beta-alanínu a ďalších látok, ktoré ti dodajú energiu a mentálny fokus nielen do tréningu, ale aj do práce alebo štúdia.

Zhrnutie: Kreatín ako palivo pre telo aj mozog

Zatiaľ čo sa kreatín predtým spájal výhradne so športom, dnes už vieme, že môže byť prospešný aj mozgu. Pomáha pri záťaži, zlepšuje pamäť, znižuje únavu a môže mať aj ochranné účinky proti niektorým neurologickým ochoreniam. Ak chcete posilniť nielen svaly, ale aj mentálny výkon, kreatín je jeden z najef

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz