Hexahydrokanabinol neboli HHC sa počas posledných rokov stal hitom na scéne alternatívnych kanabinoidov. Mnohí si obľúbili jeho účinky, ktoré sa prý podobajú THC, avšak s miernejšou intenzitou a bez právnych komplikácií – teda aspoň do tej doby, než prišiel zákaz. Od januára 2024 sa HHC v Českej republike zaradilo na zoznam zakázaných látok, od novembra 2024 aj na Slovensku, čo sklamalo mnoho jeho priaznivcov. Otázka, ktorá teraz visí vo vzduchu, znie: Má HHC šancu na návrat na legálnu scénu?
Čo sa vlastne stalo?
Zákaz HHC prišiel ako reakcia na jeho rýchlo rastúcu popularitu. Prečo? Úrady sa rozhodli konať preventívne, hoci HHC nebolo priamo spojené s vážnymi zdravotnými rizikami. Problémom bola najmä absencia regulácie – trh s HHC sa vyvíjal rýchlejšie, než legislatíva stíhala reagovať. A tak sa Česká republika pridala k krajinám, ako je Nemecko či Švédsko, ktoré už HHC zakázali skôr. Zákaz predaja HHC v Česku nadobudol platnosť 5. marca 2024 vydaním vo zbierke zákonov s účinnosťou od stredy 6. marca 2024. Trvať by mal do 1. januára 2025. Na Slovensku došlo k platnosti zákazu HHC až od 1. novembra. Čo bude teda ďalej?
Aká je nádej na zmenu?
Legálnosť HHC sa bude odvíjať od dvoch hlavných faktorov: výskumov a verejného tlaku.
-
Výskumy a regulácie
Ak by sa podarilo preukázať, že HHC nemá negatívny vplyv na zdravie a nie je návykové, mohlo by to otvoriť dvere k jeho návratu. To by však vyžadovalo nielen kvalitné vedecké štúdie, ale aj zavedenie prísnejších pravidiel pre výrobu a distribúciu. Napríklad kontrola obsahu HHC v produktoch a jeho bezpečnosť by mohli byť kľúčom k návratu na trh. -
Verejný tlak
Komunita fanúšikov kanabinoidov má v Českej republike i na Slovensku silné zastúpenie. Petície, verejné debaty a tlak na zákonodarcov môžu hrať dôležitú rolu. Podobne ako u CBD, ktorého legálnosť bola tiež na začiatku nejasná, by sa mohlo podariť presvedčiť úrady o prínosoch HHC.
Kedy bude HHC legálne na Slovensku?
Na Slovensku je situácia okolo HHC podobná ako v Česku. V súčasnosti HHC nie je na Slovensku výslovne zakázané, ale spadá pod širšiu legislatívu týkajúcu sa psychoaktívnych látok. Slovenské zákony nie sú tak podrobné ako tie české, ale aj tu platí prísna regulácia, pokiaľ ide o látky, ktoré môžu mať psychoaktívne účinky.
Novinkou je, že v septembri schválila Národná Rada Slovenskej Republiky novelu o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch. Do zoznamu zakázaných látok pribudla aj látka HHC a od 1. novembra bude HHC aj na Slovensku zakázané.
Podobne ako v Česku, aj na Slovensku bude legalizácia HHC závisieť na vedeckom výskume a legislatívnych zmenách. Ak sa preukáže, že HHC nemá závažné zdravotné alebo bezpečnostné riziko, a ak bude vypracovaná jasná regulácia pre výrobu a distribúciu, môže to otvoriť cestu k jeho legálnemu predaju. Vývoj právnych predpisov na Slovensku by mohol nasledovať trend v strednej Európe, kde sa kanabinoidy ako CBD a HHC stále viac diskutujú.
Novela o návykových látkach, ktorá má vstúpiť do platnosti v decembri 2024 v Českej republike, prinesie jasnú reguláciu pre HHC a iné látky, čo umožní čiastočnú legalizáciu HHC v špecializovaných predajniach. Na Slovensku však zatiaľ podobná legislatíva nie je v platnosti.
Je teda otázkou, ako bude Slovensko ďalej reagovať a môže to byť aj otázka 3 až 5 rokov, až by HHC bolo na Slovensku legálne.
Kedy bude HHC legálne v Česku?
Senát Parlamentu Českej republiky v Prahe schválil novelu o návykových látkach, ktorá zavádza nové pravidlá pre nakladanie, ako s kratomom, tak i konopím s nízkym obsahom THC. Táto novela má vstúpiť do platnosti v decembri a rozlišuje látky podľa ich rizikovosti. Podľa novely majú byť látky rozdelené do troch skupín:
- zoznam zakázaných omamných látok
- zoznam psychoaktívnych látok s neznámymi zdravotnými dopadmi
- zoznam psychomodulačných látok s nízkym zdravotným rizikom
Novela prináša jasné definované podmienky, za ktorých by sa tieto látky a produkty z nich predávali. Tzn. že svojím spôsobom sa dá povedať, že ide o regulovanú legalizáciu.
Existencia zoznamu psychomodulačných látok umožňuje čiastočnú legalizáciu s tým, že je potrebné dodržať striktné pravidlá zo strany predajcov. HHC, kratom a konope s obsahom THC do 1 % si budete môcť od decembra kúpiť iba v špecializovaných predajniach. Zakazuje sa predaj v automatoch alebo večerkách atď. Do špecializovaných predajní môžu vstúpiť iba osoby staršie 18 rokov. Zákon tiež špecifikuje podmienky predaja látok cez napr. internetové obchody. Zákazník bude svoj vek musieť preukázať pri nákupe, ale dokonca aj pri prevzatí zásielky.