Kto by nemal užívať ázijský ženšen?

Ázijský ženšen je po stáročia považovaný za zázračnú bylinu, ktorá je prospešná pre naše zdravie. Znie to skvele, ale nie je to bohužiaľ pre každého. Aj keď sa môže zdať, že ženšen je univerzálne riešenie pre únavu a oslabenú imunitu, aj napriek tomu existujú situácie, kedy jeho užívanie môže narobiť viac škody ako úžitku. Patríte aj vy medzi skupiny ľudí, ktorým by sa mal vyhnúť? Prečítajte si, kto by mal byť opatrný a prečo.

Čo je ázijský ženšen?

Ázijský ženšen, známy tiež ako pravý ženšen alebo z latiny Panax Ginseng, patrí medzi najznámejšie a najviac cenené liečivé rastliny tradičnej medicíny. Jeho účinky na vitalitu, imunitu aj odolnosť proti stresuveľmi dobre preskúmané a uznávané aj modernou vedou. Napriek tomu, že ide o veľmi veľký potenciál v svete zdravia, nie je vhodný úplne pre každého. V niektorých prípadoch môže jeho užívanie spôsobiť viac škody ako úžitku.

Ak neviete, čo presne je ázijský ženšen, odporúčame si najprv prečítať článok: Čo to je Ázijský ženšen (Panax Ginseng)?

Pre koho ženšen nie je vhodný?

Poďme si povedať hlavné skupiny, ktoré by sa mali na užívanie ženšenu dávať pozor.

1. Tehotné a dojčiace ženy

Hoci ženšen môže podporovať hormonálnu rovnováhu a vitalitu, v tehotenstve a počas dojčenia sa jeho užívanie neodporúča. Prečo tomu tak je? Dôvodom je nedostatok spoľahlivých štúdií o bezpečnosti jeho účinných látok, najmä ginsenosidov, v tomto citlivom období. Mohlo by totiž dôjsť k nežiaducim účinkom, ktoré by ovplyvnili matku aj dieťa.

2. Deti a mladiství

Deti sú veľmi citlivé a preto by sa ženšen nemal podávať deťom. Jeho silné adaptogénne účinky môžu byť pre vyvíjajúce sa telo príliš intenzívne. V období rastu a hormonálnych zmien by mohol paradoxne narušiť prirodzenú rovnováhu.

3. Ľudia s vysokým krvným tlakom

Aj keď niektorí jedinci hlásia po užívaní ženšenu zlepšenie krvného obehu, u osôb s hypertenziou môže dôjsť naopak k zhoršeniu stavu. Ženšen môže mierne zvyšovať krvný tlak a srdcovú frekvenciu, najmä pri vyšších dávkach.

4. Osoby s poruchami zrážanlivosti krvi

Ginsenosidy môžu ovplyvniť zrážanlivosť krvi. Ak užívate liek na riedenie krvi, ženšen by mohol s nimi interagovať a zvýšiť riziko krvácania.

5. Ľudia s psychiatrickými diagnózami

Téma je dosť subjektívna a špekulatívna. Napriek tomu, že niektorým ľuďom pomohol s problémami týkajúcimi sa úzkosti a depresie, je aj tak vhodné si dávať pozor na jeho užívanie. Pri stavoch ako úzkosť, bipolárna porucha alebo schizofrénia môže ženšen zhoršiť príznaky alebo reagovať negatívne s medikáciou. Jeho stimulačný účinok môže viesť k zvýšenej podráždenosti alebo poruchám spánku.

6. Ľudia s autoimunitnými ochoreniami

U niektorých autoimunitných ochorení, medzi ktoré patrí napr. lupus, roztrúsená skleróza alebo reumatoidná artritída, nie je vhodné stimulovať imunitný systém. Môže to viesť k zhoršeniu prejavov ochorenia. A práve to ženšen robí, posilňuje imunitné reakcie.

Na čo si dávať pozor aj u zdravých ľudí?

Všetko ešte nekončí. Aj keď patríte medzi zdravých dospelých, ktorým ženšen vyhovuje, je dobré riadiť sa nasledujúcimi odporúčaniami:

  • Nezvyšujte odporúčanú dennú dávku (zvyčajne 200–500 mg štandardizovaného extraktu)

  • Užívajte ženšen najlepšie ráno alebo dopoludnia, kvôli jeho stimulačnému účinku

  • Vyhnite sa kombinácii s alkoholom a stimulanciami (napr. kofeín vo veľkom množstve)

  • Po troch mesiacoch užívania si dajte pauzu (tzv. cyklické užívanie)

  • Pri výskyte nespavosti, bušení srdca alebo nervozity znížte dávku alebo prípravok vysaďte

Možné nežiadúce účinky

Aj keď sú zriedkavé, môžu sa objaviť nasledujúce vedľajšie účinky, napr. pri nesprávnom dávkovaní:

  • nespavosť
  • nervozita
  • zvýšený krvný tlak
  • bolesť hlavy
  • tráviace problémy
  • hormonálna nerovnováha (pri dlhodobom nadmernom užívaní)

Zhrnutie

Ázijský ženšen môže byť veľmi účinným pomocníkom pre zvýšenie vitality, zlepšenie koncentrácie a posilnenie imunity. Nie je ale vhodný úplne pre každého, ale čo si budeme, všetko má svoje výnimky. Ak trpíte niektorým z vyššie uvedených stavov, je na mieste konzultácia s lekárom alebo lekárnikom, než začnete s jeho užívaním. Pamätajte, že prevencia je vždy lepšia než následné riešenie komplikácií.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz