Aké kúzlo v sebe skrýva najdrahšie korenie na svete?

Ktorá mágia skrýva najdrahšie korenie na svete?

27.4.2022

Čo sú to za koreniny? Čo sa týka šafranu, samozrejme. Už v dávnych dobách bol šafran považovaný za vzácne korenie. Podľa gréckych mýtov, najvyšší z bohov, Zeus, spal na šafranovej posteli a bohatí Rimania strávili svadobnú noc v posteli pokrytej šafranovými kvetmi. Čo skrýva toto vzácne korenie a aká je jeho história?

 

 

Šafran korenia

Šafran je najdrahšie korenie na svete, a to z dobrého dôvodu.  Pochádza zo sušených jasne červeno-oranžových stigmy kvetu crocus sativus. Táto odroda je špeciálna v tom, že je triploidná: nemôže rásť v prírode a ani sa nerozmnožovať bez ľudského zásahu.  Pestovanie šafranu je veľmi zložité. Krásny fialový kvet sa starostlivo šíri a zbiera ručne a len ráno, keď kvitne. Čím lepšia je kultúra, tým vyššia je cena šafranu.  Irán produkuje 85% svetového šafranu, podľa Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo. To všetko vďaka relatívne suchému a slnečnému podnebiu a poľnohospodárskym poznatkom, ktoré odovzdávali generácie poľnohospodárov. Po prvýkrát bol iránsky šafran pravdepodobne objavený v Grécku z doby bronzovej, ale teraz rastie po celej Európe a Ázii.

Použitie šafranu

Šafran obsahuje niekoľko aromatických látok, ale aj uhľohydrátov, minerálov, ako je draslík, horčík, vápnik alebo železo, tuky a niektoré vitamíny.  Šafran má horkú a ostrú chuť vďaka takzvanému picrococínu. Vzhľadom k tomu, že predaj šafranu je veľmi obmedzený, má len zriedkavé použitie. Môže sa použiť v zdravotnej starostlivosti, kde sa kvet, stonka a stonka používajú špeciálne. Prekvapivo, šafran pôsobí aj na ľudskú psychiku a pôsobí aj ako účinné afrodiziakum. Egyptskí liečitelia ho používali na liečbu gastrointestinálnych ochorení a v rímskych časoch sa tiež používal na hojenie rán a zmiernenie problémov s hornými dýchacími cestami. Teraz sa používa ako protizápalové a protinádorové činidlo. Ďalšie použitie šafranu v tradičnej medicíne zahŕňa liečbu záchvatov, horúčky, prechladnutia, bronchitídy a nespavosti.

Šafran v kuchyni

Keďže šafran je korenie, používa sa hlavne v gastronómii. Urobiť skvelé jedlo so šafranom je snom každého šéfkuchára. Podrobnejšie popíšte jednotlivé recepty so šafranom.  

 

 

 

Recepty domácej medicíny

  • Šafranový čaj - horúca voda a 3 hroty sušeného šafranu sú dostatočné na prípravu. Potom sa infúzia podáva len niekoľko minút. Prečo piť šafranový čaj?  Je vhodný na upokojenie nervov a proti stresu.

Medzi ďalšie populárne recepty so šafranom patrí losos so šafranom, šafranové zemiaky, šafranová polievka alebo šafranová zmrzlina. Existuje naozaj veľa receptov a vždy sa dá použiť veľmi dobre. 

Zaujímate sa o toto čarovné korenie? Nebojte sa to vyskúšať a zahrnúť ho medzi svoje obľúbené korenie. Či už ste šéfkuchár alebo sa zaujímate o prírodnú medicínu, budete milovať šafran a jeho účinky.

 

Adela, Kratomit

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie